Przez czas i przestrzeń - Arnold Cytrowski

 "Młodość to szaleństwo, niepowstrzymana radość, nieskończona wyobraźnia, niezwykłe przygody : to natura, pierwotny zew.
Młodość to umiłowanie życia. "
W naszych biblioteczkach powinny znaleźć się takie książki jak dzieło Arnolda Cytrowskiego. Czemu?
"Przez czas i przestrzeń" jest takim powrotem do świata o którym dawno zapomnieliśmy. Do świata gdzie przypominamy herosów bądź bogów, przygody same staja nam na drodze a strach jest obcym nam uczuciem.  Nie otaczają nas żadne bariery ani powinności i wszystko wokół jest piękne - cieszymy się po prostu życiem.
To czas kiedy jesteśmy dziećmi z wyobraźnią tak głęboką jak odmęty kosmosu.

Czytanie książki Pana Arnolda Cytrowskiego przypominało wędrówkę po zakamarkach ludzkiego umysłu wypełnionego wspomnieniami. Moimi wspomnieniami. Czy Twoimi. Takimi gdzie istnieją prawdziwi przyjaciele - może nie fotel, gadający kot, pies i koń z urodzinową czapeczką, tak jak to było w przypadku Chłopca - ale wyimaginowani znajomi, będący lepszymi wersjami nas. Świat który sami tworzymy, ucząc się cały czas i niestety dorastając.
"Przez czas i przestrzeń" to fajna wariacja dotycząca etapów życia przez które przechodzi człowiek od narodzin do śmierci. To piękne słowa, niezwykłe przygody, ogromne emocje, niełatwe wybory, przykre doświadczenia. I miłość - najpiękniejsze i niezniszczalne uczucie towarzyszące nam od początku.

Bardzo nostalgicznie się zrobiło w tym poście, ale właśnie o tym jest ta książka.  Powiem szczerze, że nie małe wzruszenie ogarnęło mnie pod koniec czytania. Przez chwilę żałowałam, ze nie jestem znów dzieckiem, a świat jest wspaniałym miejscem kuszącym na każdym kroku nową przygodą.

"Podczas gdy myśli dorosłych (...) są pokrętne, poplątane jak kłębek nici i kruche jak tafla lodu na zamarzniętym jeziorze, jaźń dziecka jest prosta jak drut i solidna jak metalowa łopata.
I nie jest to wadą.
Jeśli coś jest proste i solidne, można zajść na tym dużo dalej. " 
Piękne podsumowanie i ważne słowa warte zapamiętania. Cała książka Arnolda Cytrowskiego ma poutykane w sobie ciekawe sentencje,  które na co dzień niestety pomijamy. Historia jest naprawdę króciutka, czytałam może z godzinę, ale czas przy niej spędzony uważam za niezapomniany.
Polecam ludziom, których wyobraźnia nadal działa na pełnych obrotach. Którzy wciąż są Chłopcami z niewyczerpalną skarbnicą pomysłów. Wiedzą, że miłość to uczucie przenoszące góry i nas... przez przestrzeń i czas.
I ci którzy zapomnieli o tym i tkwią w szarej rzeczywistości, bez możliwości ucieczki - niech sięgnął po książkę. A może to ona obudzi Was ze snu?


 Kurczę, aż serce rośnie kiedy się poznaje tak wspaniałe książki pisane przez rodaków.

Trochę ułatwię Wam sprawę i podrzucam link, gdzie znajdziecie książkę Pana Cytrowskiego.
https://www.facebook.com/wydawnictwoklobook/

Moją recenzję znajdziecie również tu:
https://www.bookhunter.pl/recenzja/3680/przez-czas-i-przestrzen

Za tak wspaniałą przygodę muszę podziękować portalowi Bookhunter.pl i Wydawnictwu Kłobook.

 "Przez czas i przestrzeń" Arnold Cytrowski 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kłobook 
Liczba stron: 144 
Data wydania: 3 kwietnia 2019

Komentarze